Denna annons är inte tillgänglig!
Lunds universitet grundades 1666 och rankas återkommande som ett av världens främsta lärosäten. Här finns omkring 47 000 studenter och mer än 8 800 medarbetare i Lund, Helsingborg och Malmö. Vi förenas i vår strävan att förstå, förklara och förbättra vår värld och människors villkor.
Lunds universitet välkomnar sökande med olika bakgrund och erfarenheter. Jämställdhet, lika villkor och mångfald är grundläggande principer för alla delar av vår verksamhet.
Arbetsuppgifter
Utveckling av multikonfigurations- och relativistiska "embeddingmodeller" för kvantkemiska beräkningar av enzymer för produktion av biobränslen.
Kvalifikationer
Doktorsexamen i kvantkemi. Relevant erfarenhet med kvantkemiska modeller för relativistiska och multifunktionella beräkningar samt polarizable embedding.
Anställningsform | Tidsbegränsad anställning |
---|---|
Anställningens omfattning | Deltid |
Tillträde | 2020-12-01 |
Löneform | Månadslön |
Antal lediga befattningar | 1 |
Sysselsättningsgrad | 20% |
Ort | Lund |
Län | Skåne län |
Land | Sverige |
Referensnummer | PA2020/2763 |
Kontakt |
|
Facklig företrädare |
|
Publicerat | 2020-10-02 |
Sista ansökningsdag | 2020-10-15 |