Lunds universitet, Medicinska fakulteten, Inst för laboratoriemedicin

Lunds universitet grundades 1666 och rankas återkommande som ett av världens främsta lärosäten. Här finns omkring 47 000 studenter och mer än 8 800 medarbetare i Lund, Helsingborg och Malmö. Vi förenas i vår strävan att förstå, förklara och förbättra vår värld och människors villkor.

Lunds universitet välkomnar sökande med olika bakgrund och erfarenheter. Jämställdhet, lika villkor och mångfald är grundläggande principer för alla delar av vår verksamhet.

Forskargruppen

Forskare Charlotta Böiers leder forskargruppen Utvecklingslymfopoes och leukemi på Avdelningen för molekylär hematologi vid Medicinska fakulteten. Gruppens huvudsakliga fokusområde är akut lymfatisk leukemi (ALL), vilket är en av de vanligaste cancerformerna hos barn. En obesvarad fråga inom cancer generellt är i vilken cell processen startar. ALL hos barn ger unika möjligheter att studera detta då den mutation som kommer först ofta är känd och i flera fall har visat sig uppkomma redan under fosterlivet. Läs mer om forskargruppens upptäckter här.

Målet med det nya doktorandprojektet är att studera leukemi med fokus på hur sjukdomen initieras. Projektet handlar om att studera en specifik mutation, MLL-AF4, som är involverad i spädbarnsleukemi och som ger upphov till en aggressiv sjukdom. Vi har en modell där vi kan studera hur MLL-AF4 påverkar olika cell populationer i blodsystemet och kan på så vis få mer insikt i hur sjukdomen uppstår. Vi använder bland annat cellkulturer, molekylära metoder och FACS för att studera detta.

Inom forskargruppen värnar vi om en god arbetsmiljö med högt i tak och omtanke om varandra. 

Vi söker härmed en driven doktorand som ska arbeta i doktorandprojektet "The role of MLL-AF4 in leukemia initiation" samt vara delaktig i gruppens övriga forskningsprojekt. Anställningen är tidsbegränsad till 4 år på heltid med önskat tillträdesdatum den 1 juni 2021 eller enligt överenskommelse.

Arbetsuppgifter

Utöver att följa studieplanen för doktorandutbildningen, samt att delta i relevanta kurser för utbildningen, ingår även följande arbetsuppgifter:

  • Cellkulturarbete
  • FACS sortering och analyser
  • Molekylära metoder tex genotypning, qPCR, RNA sekvensering., beroende på vad projektet kräver
  • Upprätthålla labb-bok och liknande administrativa uppgifter

Doktoranden ska aktivt delta i  seminarium och andra möten av vikt samt presentera projektet på möten i enlighet med studieplan. Arbete med djurmodeller ingår.

Doktoranden har eget ansvar att:

  • Söka kontakt med de kollegor som bäst stöttar en diskussion kring resultaten.
  • Finna vägar för karriärsstöd.
  • Formulera, utveckla och optimera de vägar för kommunikation med handledare och kollegor som bäst främjar doktorandens arbetssätt och moment.

Kvalifikationer

För anställningen krävs:

  • Examen inom relevant utbildning (240hp eller mer) eller motsvarande utländsk examen
  • Dokumenterad erfarenhet/utbildning (60hp på avancerad nivå) inom området hematologi/cancer
  • Dokumenterad kurs/utbildning i flödescytometri
  • Dokumenterad kurs/utbildning i försöksdjursvetenskap
  • Mycket god kunskap i engelska, både i skrift och tal
  • Mycket god skriv- och läsförståelse

Stor vikt kommer att läggas vid personliga egenskaper. Vi söker dig som är driven, nyfiken och ansvarstagande. Eftersom forskargruppen har en internationell miljö krävs att du har en bra kommunikativ förmåga och är duktig på att samarbeta. Dessutom kräver arbetsuppgifterna att du är organiserad och har förmågan att prioritera dina arbetsuppgifter.

Meriterande för anställningen är:

  • Praktisk erfarenhet av cellkulturarbete
  • Praktisk erfarenhet av FACS sortering och analyser
  • Kunskap och praktisk erfarenhet om arbete med musmodeller
  • Praktisk erfarenhet av molekylära metoder

Övrigt

Obekväm arbetstid kommer att förekomma.

Behörighet

Grundläggande behörighet till utbildning på forskarnivå har den som har: avlagt examen på avancerad nivå, fullgjort kursfordringar om minst 240 högskolepoäng, varav minst 60 högskolepoäng på avancerad nivå, eller på något annat sätt inom eller utom landet förvärvat i huvudsak motsvarande kunskaper.

Bedömningsgrund

Bestämmelser för anställning som doktorand återfinns i förordning SFS 1998:80. Som innehavare får enbart förordnas den som är antagen till utbildning på forskarnivå. Vid tillsättning skall avseende främst fästas vid graden av förmåga att tillgodogöra sig forskarutbildningen. Förutom skyldighet att ägna sig åt egen forskarutbildning kan innehavaren åläggas att fullgöra tjänstgöring som avser utbildning, forskning och administrativt arbete enligt särskilda bestämmelser i förordningen.

Villkor

Tidsbegränsad anställning fyra år enligt HF 5 kap 7§.

Instruktioner för ansökan

Ansökan ska innehålla ett personligt brev där du beskriver hur du uppfyller eftersökta kvalifikationer, ett CV samt examensbevis.

Anställningsform Tidsbegränsad anställning
Tillträde 2021-06-01, eller enligt överenskommelse
Löneform Månadslön
Antal lediga befattningar 1
Sysselsättningsgrad 100
Ort Lund
Län Skåne län
Land Sverige
Referensnummer PA2021/1115
Kontakt
  • Charlotta Böiers, 046-2220000
  • Emelie Falck, 046-2220000
Facklig företrädare
  • OFR/ST:Fackförbundet ST:s kansli, 046-222 93 62
  • SACO:Saco-s-rådet vid Lunds universitet, 046-222 93 64
  • SEKO: Seko Civil, 046-222 93 66
Publicerat 2021-04-15
Sista ansökningsdag 2021-04-29

Tillbaka till lediga jobb