Denna annons är inte tillgänglig!
Lunds universitet grundades 1666 och rankas återkommande som ett av världens främsta lärosäten. Här finns omkring 46 000 studenter och 8 500 medarbetare i Lund, Helsingborg och Malmö. Vi förenas i vår strävan att förstå, förklara och förbättra vår värld och människors villkor.
Institutionen för processteknik och tillämpad biovetenskap (PLE) vid Lunds universitet är belägen på Kemicentrum, en av Nordens största centra för utbildning och forskning inom kemiområdet. PLE har cirka 150 anställda, varav cirka 65 är doktorander. Institutionen erbjuder en bred kompetens inom områden som kemiteknik, livsmedelsteknik, bioteknik och teknisk mikrobiologi. Forskningen och utbildningen vid PLE spänner över hela kemiämnet och inkluderar både grundutbildning och forskarutbildning.
Institutionen för processteknik och tillämpad biovetenskap (PLE) vid Lunds universitet arbetar aktivt för att säkerställa en god arbetsmiljö genom flera initiativ och rutiner. PLE uppmuntrar till öppen kommunikation och samverkan mellan anställda, studenter och ledning för att kontinuerligt förbättra arbetsmiljön. Detta inkluderar regelbundna möten och dialoger för att diskutera arbetsmiljöfrågor och hitta gemensamma lösningar.
Institutionen för processteknik och tillämpad biovetenskap (PLE) vid Lunds universitet arbetar aktivt för att säkerställa en god arbetsmiljö genom flera initiativ och rutiner. PLE uppmuntrar till öppen kommunikation och samverkan mellan anställda, studenter och ledning för att kontinuerligt förbättra arbetsmiljön. Detta inkluderar regelbundna möten och dialoger för att diskutera arbetsmiljöfrågor och hitta gemensamma lösningar.
Den utlysta doktorandtjänsten är placerad inom CCS-gruppen vid Institutionen för processteknik och tillämpad biovetenskap, avdelningen för kemiteknik. CCS-gruppen i Lund är väletablerad och en av de ledande forskningsgrupperna inom nya koldioxidinfångningstekniker i Sverige, med såväl nationella som internationella samarbeten med både industripartners och andra universitet samt forskningsinstitut. Vi erbjuder en utmärkt arbetsplats och plattform för utveckling och optimering av nya processer för koldioxidavskiljning, från laboratorieskala till pilotskala. Mer information om CCS-gruppen finns på: Koldioxidinfångning | Institutionen för processteknik och tillämpad biovetenskap.
Koldioxidinfångning och lagring från biomassa (BECCS) är för närvarande ett högaktuellt område för framtidens industrier i Europa, där processer för koldioxidavskiljning tillämpas på biogent producerad CO₂, exempelvis vid kraftvärmeverk. Nya typer av lösningsmedel utvecklas kontinuerligt, och det finns ett stort intresse för att testa dessa inom olika industriella tillämpningar för att vi ska kunna uppnå klimatmålen.
CCS-gruppen utvecklar och bygger för närvarande en pilotanläggning för användning av nya typer av aminer i BECCS-tillämpningar. Pilotanläggningen kommer att transporteras till, driftsättas och användas vid en BECCS-anläggning i norra Italien, där denna doktorandtjänst delvis kommer att vara placerad. Pilotförsöken omfattar provtagning, driftsövervakning, datautvärdering, optimering av driftskampanjen samt undersökning av processintegration med energisystemen vid anläggningen i Italien.
Doktorandprojektet är i första hand kopplat till det pågående projektet Emissions mitigatioN tHrough cArboN CapturE froM bioENergy and its application in hard to abaTe industry (ENHANCEMENT), som finansieras genom EU:s Horizon-program. Projektet är en del av ett internationellt samarbete, med partners såsom DABO Engineering, Sintef, SOSVAV, Econotherm, Brunel University och Unimore.
De huvudsakliga arbetsuppgifterna för doktorander är att ägna sig åt sina forskningsstudier, vilket innefattar deltagande i forskningsprojekt och kurser på forskarnivå. Arbetsuppgifterna omfattar även undervisning och andra institutionsrelaterade uppgifter (högst 10 % av arbetstiden. Observera att denna tjänst huvudsakligen är placerad i Lund, Sverige, men att doktoranden under pilotanläggningens försökskampanj kommer att vara stationerad i norra Italien under 7–10 månader för att genomföra experiment där på plats.
Grundläggande behörighet till utbildning på forskarnivå har den som har
Kraven på särskild behörighet för forskarutbildning i kemiteknik eller miljöteknik uppfyller den som har:
Urvalet till utbildning på forskarnivå baseras på den sökandes förmåga att tillgodogöra sig forskarutbildningen. Bedömningen görs i första hand utifrån akademiska meriter från utbildning på grundnivå och avancerad nivå. Särskild vikt läggs vid följande:
Vid bedömningen kommer även god samarbetsförmåga, initiativförmåga och självständighet att tas i beakt, liksom i vilken utsträckning den sökande genom sina erfarenheter och kompetenser bedöms ha de förutsättningar som krävs för att framgångsrikt genomföra forskarutbildningen.
Lunds universitet är en statlig myndighet vilket innebär att du får särskilda förmåner, generös semester och en förmånlig tjänstepension. Läs mer på universitets webbplats om att Jobba hos oss. https://www.lu.se/om-universitetet/jobba-hos-oss
Är du redo att vara med och forma framtidens forskning? Lär dig mer om varför Lunds universitet kan vara rätt för dig här och mer om att arbeta i Sverige här . Dessa filmer ger information om att Working in Lund, Moving to Lund and Living in Lund.
Endast den som är antagen till forskarutbildning får anställas som doktorand. Forskarutbildningen är fyra år vid heltidsstudier. Vid undervisning och annat institutionsarbete förlängs anställningen i motsvarande grad, dock längst till 5 år (dvs. max 20 %). Bestämmelser gällande anställning som doktorand finns i Högskoleförordningen (1993:100), 5 kap 1-7 §§.
Ansökan ska skrivas på engelska. Ansökan ska innehålla personligt brev med motivering till varför du är intresserad av anställningen och på vilket sätt forskningsprojektet matchar dina intressen och din utbildningsbakgrund. Ansökan ska även innehålla CV, examensbevis eller motsvarande samt övrigt som du önskar åberopa (kopior av betyg, uppgifter till referenser, rekommendationsbrev etc.).
Välkommen med din ansökan!
| Anställningsform | Tidsbegränsad anställning |
|---|---|
| Tillträde | 20260901 eller enligt överenskommelse |
| Löneform | Månadslön |
| Antal lediga befattningar | 1 |
| Sysselsättningsgrad | 100 |
| Ort | Lund |
| Län | Skåne län |
| Land | Sverige |
| Referensnummer | PA2026/2092 |
| Kontakt |
|
| Facklig företrädare |
|
| Publicerat | 2026-06-25 |
| Sista ansökningsdag | 2026-07-14 |