Lunds universitet, LTH, Institutionen för datavetenskap

Lunds universitet grundades 1666 och rankas återkommande som ett av världens främsta lärosäten. Här finns omkring 46 000 studenter och 8 500 medarbetare i Lund, Helsingborg och Malmö. Vi förenas i vår strävan att förstå, förklara och förbättra vår värld och människors villkor.

Beskrivning av arbetsplatsen

Tjänsten finns inom forskningsgruppen som leds av Dr. Danqing Shi vid Institutionen för datavetenskap, Lunds Tekniska Högskola (LTH), Lunds universitet, som verkar i nära anslutning till datorgrafikgruppen vid institutionen (LUGG, Lund University Graphics Group). Gruppen bedriver forskning i skärningspunkten mellan människa–datorinteraktion, visualisering och artificiell intelligens. Du kommer att ingå i ett växande forskningsteam och samarbeta med ledande forskare vid internationella institutioner.

Att vara doktorand

Som doktorand är du både antagen som student och anställd vid Lunds universitet. 

Som forskarstuderande tränas du i ett vetenskapligt förhållningssätt. Det kan kort beskrivas som att du får övning i att tänka kritiskt och analytiskt, att du får lösa problem självständigt med hjälp av rätt metodval och du får en forskningsetisk medvetenhet. Dessutom ges möjlighet för dig som doktorand att arbeta med projekt, att utveckla dina ledaregenskaper och din pedagogiska förmåga. Under hela din studietid guidas du av handledare. Forskarstudierna avslutas med en avhandling och doktorsexamen.

Mer om att vara doktorand vid LTH på lth.se

Ämnes- och projektbeskrivning

I takt med att AI i allt högre grad hanterar uppgifter autonomt, sprids sätten som människor interagerar med AI över ett brett spektrum, från medvetna handlingar såsom att skriva instruktioner (prompting), betygsätta och redigera, till spontana reaktioner såsom ögonrörelser och interaktionsdynamik. Detta projekt undersöker hur mänskligt beteende kan modelleras i kontexten av människa–AI-interaktion.

Projektets kärna är beräkningsbaserad beteendemodellering. Som doktorand kommer du att samla in och analysera beteendedata inom människa–AI-interaktion och utveckla beräkningsmodeller som fångar mönster i mänskligt beteende. Forskningen är inriktad på områdena människa–datorinteraktion och visualisering. Den omfattar att utforma kontrollerade användarexperiment och att tillämpa AI-tekniker såsom förstärkningsinlärning (reinforcement learning) och sk foundation models (djupinlärningsmodeller). Dessutom kommer ditt arbete att innefatta att utforma visualiseringssystem som stöder analys, förklaring och kommunikation av komplexa beteendedata.

Arbetsuppgifter

Du kommer framförallt att ägna dig åt din forskarutbildning, vilket innefattar såväl deltagande i forskningsprojekt som också deltagande i forskarutbildningskurser, seminarier och konferenser. 

I arbetsuppgifterna ingår det även medverkan i undervisning och annat institutionsarbete (dock max 20 % av arbetstiden). Anställningstiden förlängs då med motsvarande tid.

Doktorandanställningen omfattar även resor, t ex till konferenser, sommarskolor eller för möten med samarbetspartners.

Vidare kommer det ingå specifika uppgifter såsom:

  • Ansvar för forskningen inom ämnesområdet gällande:
    • insamling och analys av multimodala beteendedataset (t.ex. blickdata, interaktionsloggar)
    • utveckling av beräkningsbaserade beteendemodeller 
    • utforma och genomföra kontrollerade användarexperiment
    • utforma och utveckla visualiseringar för analys
  • Samarbete med internationella forskningspartner
  • Deltagande i konferenser för att ge presentationer och nätverka.

Behörighet 

För att vara behörig för antagning och anställning som doktorand måste du uppfylla kraven nedan.

Antagningskrav 

Grundläggande behörighet till utbildning på forskarnivå uppfyller du som har:

  • avlagd examen på avancerad nivå eller 
  • fullgjorda kursfordringar om minst 240 högskolepoäng, varav minst 60 högskolepoäng på avancerad nivå eller 
  • på något annat sätt förvärvat i huvudsak motsvarande kunskaper.

Särskild behörighet för forskarutbildningsämnet datavetenskap uppfyller du som har: 

  • minst 60 högskolepoäng på avancerad nivå med relevans för ämnesområdet, eller
  • civilingenjörsexamen inom datateknik, elektroteknik, informations- och kommunikationsteknik, teknisk fysik, eller teknisk matematik.

Övriga krav

För att tillgodogöra sig den aktuella forskarutbildningen krävs även:  

  • god förmåga till självständigt arbete och förmåga att formulera och angripa vetenskapliga problem 
  • god förmåga till skriftlig och muntlig kommunikation 
  • god samarbetsförmåga
  • goda kunskaper i engelska, i tal och skrift 
  • dokumenterad erfarenhet inom ett (eller flera) av följande områden: människa–datorinteraktion / visualisering / eye tracking / förstärkningsinlärning / agentbaserad utveckling (agentic engineering)

Meriterande

För den aktuella forskarutbildningen är följande meriterande:

  • Dokumenterad erfarenhet av eye tracking och/eller annan teknik för beteendemätning.
  • Dokumenterad erfarenhet av att arbeta med djupinlärning/förstärkningsinlärning/grundmodeller (foundation models).
  • Kännedom om människa–AI-interaktion, människa–AI-samarbete, människa–AI-alignment eller relaterade forskningsområden.
  • Kännedom om informationsvisualisering eller visuell analys (visual analytics).
  • Vetenskapliga publikationer eller konferensbidrag inom relevanta områden.

Vi erbjuder

Lunds universitet är en statlig myndighet vilket innebär att du får särskilda förmåner, generös semester och en förmånlig tjänstepension.

Mer om att jobba på Lunds universitet på lu.se

Om anställningen

Anställningen är en visstidsanställning på heltid, med start enligt överenskommelse. Forskarutbildningen är fyra år vid heltidsstudier. Vid undervisning och annat institutionsarbete förlängs anställningen i motsvarande grad. Bestämmelser gällande anställning som doktorand finns i Högskoleförordningen (1993:100), 5 kap 1-7 §§. 

Mer om anställningsvillkor för doktorander på Lunds universitets medarbetarwebb. 

Så här söker du

Ansökan ska skrivas på engelska och till din ansökan ska du bifoga:

  • CV och personligt brev med motivering till varför du är intresserad av utbildningsplatsen/anställningen och på vilket sätt forskningsprojektet matchar dina intressen och din utbildningsbakgrund.
  • Kopior på utfärdade studieintyg och/eller examensbevis. Dessa ska styrka din grundläggande och särskilda behörighet till forskarutbildningsämnet och visa att du har de ämneskunskaper som krävs för forskarutbildningsprojektet.
  • Två rekommendationsbrev
  • Övrigt som du önskar åberopa (publikationslista, exempel på projektrapport, etc).

Välkommen med din ansökan!

Anställningsform Tidsbegränsad anställning
Tillträde Enligt överenskommelse
Löneform Månadslön
Antal lediga befattningar 1
Sysselsättningsgrad 100
Ort Lund
Län Skåne län
Land Sverige
Referensnummer PA2026/2319
Kontakt
  • Michael Doggett, +46462224745, michael.doggett@cs.lth.se
Facklig företrädare
  • SEKO: Seko Civil, 046-2229366, sekocivil@seko.lu.se
  • OFR/ST:Fackförbundet ST:s kansli, 046-2229362, st@st.lu.se
  • SACO:Saco-s-rådet vid Lunds universitet, 046-2220000, kansli@saco-s.lu.se
Publicerat 2026-08-04
Sista ansökningsdag 2026-09-30
Logga in och sök jobbet

Dela länkar

Tillbaka till lediga jobb