Denna annons är inte tillgänglig!
Lunds universitet grundades 1666 och rankas återkommande som ett av världens främsta lärosäten. Här finns omkring 47 000 studenter och mer än 8 800 medarbetare i Lund, Helsingborg och Malmö. Vi förenas i vår strävan att förstå, förklara och förbättra vår värld och människors villkor.
Lunds universitet välkomnar sökande med olika bakgrund och erfarenheter. Jämställdhet, lika villkor och mångfald är grundläggande principer för alla delar av vår verksamhet.
Forskargruppen
Vårt stora forskningsintresse inom vår grupp är att identifiera cellulära och molekylära vägar under utveckling av lymfocyter (hos möss och hos människor). Den insamlade kunskapen kan leda till en bättre förståelse för hematopoietiska störningar såsom immundefekter, myeloproliferativ sjukdom och leukemi. Vi studerar också hur utveckling av leukemi påverkar immunsystemet och hur de maligna cellerna undviker immunövervakning.
Inom forskargruppen värnar vi om en arbetsplats som upplevs som utvecklande och stimulerande för alla medarbetare.
Vi söker härmed en driven postdoktor för att arbete med djurmodeller samt mänskliga celler och arbeta som en del av teamet med annan postdoktor och en forskningsingenjör. Anställningen är på heltid under två år enligt centralt avtal om tidsbegränsad anställning som postdoktor. Önskat tillträdesdatum är den 2 mars 2020 eller enligt överenskommelse.
Arbetsuppgifter
Detta forskningsprojekt är inriktat på hematopoies, tidiga stadier av lymfoidutveckling och regleringsvägar. Arbetet kommer att omfatta studier av mus- och humana lymfopoies med fokus på NK-cellutveckling.
Arbetsuppgifterna och ansvaret kommer att involvera karaktärisering av förändringarna i poolen av immunsystemceller och deras funktion under början och utvecklingen av leukemi. För att hantera detta kommer musleukemimodellen att undersökas med användning av multilineage flödescytometri (FACS), transplantation och genuttrycksanalys. Identifierade vägar involverade i den sjukdom-inducerade immundefekten kommer att användas som mål för terapi för att återställa NK-cellaktivitet och -funktion. Genom att tillämpa inducerad pluripotent stamcellsteknologi (iPSC) och genredigering kommer dessutom humant pre-leukemi-modell att upprättas och karaktäriseras. Även andra förekommande arbetsuppgifter inom forskargruppen kan bli aktuella.
Kvalifikationer
Med postdoktor avses en arbetstagare som avlagt doktorsexamen eller har en utländsk examen som bedöms motsvara doktorsexamen, och som avlagt examen högst tre år före ansökningstidens utgång. Om det finns särskilda skäl kan doktorsexamen ha avlagts tidigare. Med särskilda skäl avses ledighet på grund av sjukdom, föräldraledighet, klinisk tjänstgöring, förtroendeuppdrag inom fackliga organisationer eller andra liknande omständigheter.
Vid anställning som postdoktor gäller följande bedömningsgrund:
Vid anställning som postdoktor ska främst vetenskaplig förmåga beaktas. I övrigt görs bedömningen med utgångspunkt i följande krav för anställningen:
Stor vikt kommer att läggas vid personliga egenskaper. Arbetsuppgifterna kräver att du har en förmåga att arbeta självständigt samt i samarbete med andra. Arbetsuppgifterna kräver dessutom att du kan en god kommunikationsförmåga samt är duktig på att prioritera ditt arbete.
Meriterande för anställningen är:
Instruktioner för ansökan
Ansökan ska innehålla ett personligt brev där du beskriver hur du uppfyller eftersökta kvalifikationer, ett CV samt examensbevis.
Anställningsform | Tidsbegränsad anställning |
---|---|
Anställningens omfattning | Heltid |
Tillträde | 2020-03-02 |
Löneform | Månadslön |
Antal lediga befattningar | 1 |
Sysselsättningsgrad | 100 |
Ort | Lund |
Län | Skåne län |
Land | Sverige |
Referensnummer | PA2020/378 |
Kontakt |
|
Publicerat | 2020-01-30 |
Sista ansökningsdag | 2020-02-13 |