Lunds universitet grundades 1666 och rankas återkommande som ett av världens främsta lärosäten. Här finns omkring 47 000 studenter och mer än 8 800 medarbetare i Lund, Helsingborg och Malmö. Vi förenas i vår strävan att förstå, förklara och förbättra vår värld och människors villkor.
Lunds universitet välkomnar sökande med olika bakgrund och erfarenheter. Jämställdhet, lika villkor och mångfald är grundläggande principer för alla delar av vår verksamhet.
Beskrivning av verksamheten
Forskargruppen Molekylär Neurogenetik vid institutionen för Experimentell Medicinsk vetenskap inom Medicinska fakulteten, bedriver idag forskning om den mänskliga hjärnan och dess relation till sjukdomar och ligger i internationell framkant inom sitt område. Du kan läsa mer om våra projekt på vår hemsida.
Forskargruppen leds av Professor Johan Jakobsson och inkluderar ytterligare 14 medarbetare. Gruppen är internationell och omfattar medarbetare inom forskning, administration och teknik. Vi söker nu ny doktorand inom ett projekt med fokus på hur epigenetiska mekanismer kontrollerar repetitiva DNA-sekvenser och dess påverkan på den ärftliga neurodegenerativa sjukdomen X-linked Dystonia Parkinsonism (XDP). Som arbetsplats värnar vi om en god arbetsmiljö med respekt och omtanke i våra relationer med varandra.
Arbetsuppgifter och ansvarsområden
Huvudarbetsuppgifterna för en doktorand är att ägna sig åt sin forskarutbildning och därför kommer du både vara antagen som student och anställd vid Lunds universitet.
Som doktorand inom forskargruppen deltar du i ett forskningsprojekt med fokus på epigenetiska mekanismer och dess roll i den ärftliga neurodegenerativa sjukdomen XDP. Dina uppgifter inkluderar att designa, utföra och tolka experiment med ett brett utbud av molekylärbiologiska tekniker och avancerad bioinformatisk analys.
Kvalifikationer
Krav för antagningen är:
avlagd examen på avancerad nivå, fullgjorda kursfordringar om minst 240 högskolepoäng, varav minst 60 högskolepoäng på avancerad nivå, eller på något annat sätt inom eller utom landet förvärvat i huvudsak motsvarande kunskaper. god förmåga av att tillgodogöra sig forskarutbildningen
Krav för anställningen är:
Meriterande för anställningen är:
Stor vikt kommer att läggas vid hur den sökande genom sin erfarenhet och kompetens bedöms ha den förmåga som behövs för att klara forskarutbildningen
Vi erbjuder
Lunds universitet är en statlig myndighet vilket innebär att du får särskilda förmåner, generös semester och en förmånlig tjänstepension.
Som doktorand vid Lunds universitet är du både antagen som student och anställd vilket ger flera förmåner. Läs mer på universitetets webbplats om att vara anställd hos oss Jobba hos oss
Om anställningen
Anställningen är en visstidsanställning på sammanlagt fyra år, 100% med startdatum den 1 mars 2026 eller enligt överenskommelser. Huvudregeln är att anställningar vid Lunds universitet bedrivs i Sverige, du förväntas därför kunna utföra ditt arbete på plats i Lund.
Bestämmelser gällande anställning som doktorand finns i Högskoleförordningen (1993:100), 5 kap 1-7 §§. Bestämmelser gällande antagning till forskarstudier finns i 6 kap. 3 § högskoleförordningen (1993:100). Mer information finns på universitetets hemsida
Övrigt
För doktorander finns en särskild lönestege knuten till varje fakultet och lön sätts enligt aktuell lönestege.
Så här söker du
Anställningen söks via universitetets rekryteringssystem. Ansökan bör innehålla personligt brev med motivering till varför du är intresserad av anställningen och på vilket sätt anställningen matchar dina meriter. Ansökan bör även innehålla CV, examensbevis eller motsvarande samt övrigt som du önskar åberopa (kopior av betyg, uppgifter till referenser, rekommendationsbrev etc.)
Behörighet
Grundläggande behörighet till utbildning på forskarnivå har den som har: avlagt examen på avancerad nivå, fullgjort kursfordringar om minst 240 högskolepoäng, varav minst 60 högskolepoäng på avancerad nivå, eller på något annat sätt inom eller utom landet förvärvat i huvudsak motsvarande kunskaper.
Bedömningsgrund
Bestämmelser för anställning som doktorand återfinns i förordning SFS 1998:80. Som innehavare får enbart förordnas den som är antagen till utbildning på forskarnivå. Vid tillsättning skall avseende främst fästas vid graden av förmåga att tillgodogöra sig forskarutbildningen. Förutom skyldighet att ägna sig åt egen forskarutbildning kan innehavaren åläggas att fullgöra tjänstgöring som avser utbildning, forskning och administrativt arbete enligt särskilda bestämmelser i förordningen.
Villkor
Tidsbegränsad anställning fyra år enligt HF 5 kap 7§.
| Anställningsform | Tidsbegränsad anställning |
|---|---|
| Anställningen avslutas | 2030-02-28 |
| Tillträde | 2026-03-01 |
| Löneform | Månadslön |
| Antal lediga befattningar | 1 |
| Sysselsättningsgrad | 100 |
| Ort | Lund |
| Län | Skåne län |
| Land | Sverige |
| Referensnummer | PA2026/253 |
| Kontakt |
|
| Facklig företrädare |
|
| Publicerat | 2026-01-23 |
| Sista ansökningsdag | 2026-02-13 |