Lunds universitet grundades 1666 och rankas återkommande som ett av världens främsta lärosäten. Här finns omkring 47 000 studenter och mer än 8 800 medarbetare i Lund, Helsingborg och Malmö. Vi förenas i vår strävan att förstå, förklara och förbättra vår värld och människors villkor.
Lunds universitet välkomnar sökande med olika bakgrund och erfarenheter. Jämställdhet, lika villkor och mångfald är grundläggande principer för alla delar av vår verksamhet.
Beskrivning av verksamheten
Forskargruppen Regenerativ neurobiologi vid Institutionen för experimentell medicinsk vetenskap, Medicinska fakulteten, bedriver forskning inom cellbaserade behandlingar för hjärnskador och ligger i den internationella frontlinjen inom sitt område. Du kan läsa mer om vår spännande forskning här. Forskargruppen leds av professor Malin Parmar och består av både forskande och teknisk personal. Vi söker nu en motiverad och kunskapsdriven doktorand som ska arbeta med att utveckla och förbättra strategier baserade på patienthärledda celler i prekliniska transplantationsmodeller, samt utvärdera deras lämplighet för autolog, cellersättande behandling vid Parkinsons sjukdom. Som arbetsplats värdesätter vi en positiv arbetsmiljö som präglas av respekt och omtanke i våra relationer med varandra, och vi lägger stor vikt vid olika former av samarbete.
Projektbeskrivning
Doktorandprojektet syftar till att undersöka funktionell mognad, patologisk sårbarhet och terapeutisk robusthet hos dopaminerga nervceller genererade från patienthärledda iPSC:er i prekliniska transplantationsmodeller. Projektet omfattar även utvärdering av nya strategier för att skydda transplanterade celler från utveckling av patologiska proteinaggregat. Målet är att förbättra långsiktig transplantatöverlevnad och funktion med relevans för framtida kliniska tillämpningar.
Arbetsuppgifter och ansvarsområden
Huvudarbetsuppgifterna för en doktorand är att ägna sig åt sin forskarutbildning och därför kommer du både vara antagen som student och anställd vid Lunds universitet.
Som doktorand inom området cellterapier för Parkinsons sjukdom i forskargruppen kommer du att ansvara för att planera, genomföra, generera data från, analysera och rapportera vetenskapliga projekt, både skriftligt och muntligt, i nära samarbete med projektledare och övriga gruppmedlemmar. Arbetsuppgifterna omfattar bland annat cellodling, transkriptomiska analyser samt ett tydligt fokus på olika former av preklinisk validering i relevanta sjukdomsmodeller.
Projektet ingår i ett större forskningsprogram (ERC Synergy-anslag) och kan även innefatta administrativa uppgifter samt samverkan med andra discipliner, forskargrupper och industriella samarbetspartners. Du kommer att använda cell- och molekylärbiologiska metoder, immunfärgning och mikroskopi, samt genomföra stereotaktisk kirurgi och beteendetester.
Andra arbetsuppgifter inom forskargruppen kan också förekomma, såsom medverkan i ytterligare projekt inom gruppen, administrativa uppgifter, konferensresor, presentation av forskningsresultat samt handledning av studenter.
Kvalifikationer
Krav för antagningen är:
avlagd examen på avancerad nivå, fullgjorda kursfordringar om minst 240 högskolepoäng, varav minst 60 högskolepoäng på avancerad nivå, eller på något annat sätt inom eller utom landet förvärvat i huvudsak motsvarande kunskaper. God förmåga av att tillgodogöra sig forskarutbildningen.
.
Meriterande för anställningen är:
Stor vikt kommer att läggas vid hur den sökande genom sin erfarenhet och kompetens bedöms ha den förmåga som behövs för att klara forskarutbildningen.
Vi erbjuder
Lunds universitet är en statlig myndighet vilket innebär att du får särskilda förmåner, generös semester och en förmånlig tjänstepension.
Som doktorand vid Lunds universitet är du både antagen som student och anställd vilket ger flera förmåner. Läs mer om att vara antagen och anställd här.
Om anställningen
Anställningen är en visstidsanställning på sammanlagt fyra år, 100% med startdatum den 1 mars eller enligt överenskommelser. Huvudregeln är att anställningar vid Lunds universitet bedrivs i Sverige, du förväntas därför kunna utföra ditt arbete på plats i Lund
Bestämmelser gällande anställning som doktorand finns i Högskoleförordningen (1993:100), 5 kap 1-7 §§. Bestämmelser gällande antagning till forskarstudier finns i 6 kap. 3 § högskoleförordningen (1993:100). Mer information finns på universitetets hemsida.
Övrigt
För doktorander finns en särskild lönestege knuten till varje fakultet och lön sätts enligt aktuell lönestege.
Behörighet
Grundläggande behörighet till utbildning på forskarnivå har den som har: avlagt examen på avancerad nivå, fullgjort kursfordringar om minst 240 högskolepoäng, varav minst 60 högskolepoäng på avancerad nivå, eller på något annat sätt inom eller utom landet förvärvat i huvudsak motsvarande kunskaper.
Bedömningsgrund
Bestämmelser för anställning som doktorand återfinns i förordning SFS 1998:80. Som innehavare får enbart förordnas den som är antagen till utbildning på forskarnivå. Vid tillsättning skall avseende främst fästas vid graden av förmåga att tillgodogöra sig forskarutbildningen. Förutom skyldighet att ägna sig åt egen forskarutbildning kan innehavaren åläggas att fullgöra tjänstgöring som avser utbildning, forskning och administrativt arbete enligt särskilda bestämmelser i förordningen.
Villkor
Tidsbegränsad anställning fyra år enligt HF 5 kap 7§.
| Anställningsform | Tidsbegränsad anställning |
|---|---|
| Anställningen avslutas | 2030-02-28 |
| Tillträde | 2026-03-01 |
| Löneform | Månadslön |
| Antal lediga befattningar | 1 |
| Sysselsättningsgrad | 100 |
| Ort | Lund |
| Län | Skåne län |
| Land | Sverige |
| Referensnummer | PA2026/262 |
| Kontakt |
|
| Facklig företrädare |
|
| Publicerat | 2026-01-23 |
| Sista ansökningsdag | 2026-02-13 |