Lunds universitet grundades 1666 och rankas återkommande som ett av världens främsta lärosäten. Här finns omkring 47 000 studenter och mer än 8 800 medarbetare i Lund, Helsingborg och Malmö. Vi förenas i vår strävan att förstå, förklara och förbättra vår värld och människors villkor.
Lunds universitet välkomnar sökande med olika bakgrund och erfarenheter. Jämställdhet, lika villkor och mångfald är grundläggande principer för alla delar av vår verksamhet.
Kemiska institutionen vid LTH, Lunds universitet, rekryterar en biträdande universitetslektor.
Beskrivning av arbetsplatsen
Anställningen är knuten till avdelningen för Biofysikalisk kemi, Centrum för molekylär proteinforskning (CMPS, Center for Molecular Protein Science), Kemiska institutionen (KILU). Pågående forskning vid avdelningen för Biofysikalisk kemi omfattar studier av biomolekylära interaktioner, struktur och dynamik, med syftet att förstå biologiska system och processer på molekylär nivå. Tyngdpunkten ligger på experimentella och teoretiska studier av de fysikaliska egenskaperna hos proteiner i lösning.
CMPS erbjuder en mycket kreativ miljö som möjliggör ledande forskning. Enheten inkluderar förutom Biofysikalisk kemi även avdelningen för Biokemi och Strukturbiologi. Inom CMPS är vi stolta över att vara hemvist för flera prestigefyllda forskningsanslag, för närvarande inkluderar dessa 1 ERC-Consolidator, 1 ERC-Advanced, 1 ERC-Synergy och 3 projektanslag tilldelade av Knut och Alice Wallenbergs Stiftelse. CMPS består av forskargrupper med kompetens inom en rad biokemiska och biofysikaliska metoder (se: https://www.cmps.lu.se) och erbjuder därmed goda möjligheter till forskningsamarbeten och en stimulerande lärandemiljö för doktorander och postdocs. Vid KILU bedrivs forskning inom alla kemins kärnområden, vilket ytterligare breddar möjligheterna till samarbeten över disciplingränserna. Viktiga forskningsområden vid institutionen med potential för synergieffekter med den nuvarande utlysningen inkluderar bl.a. strukturbaserad läkemedelsdesign, fysikalisk-kemiska studier av vätske-vätske fasomvandlingar, dynamiska studier av aggregering och amyloidbildning, beräkningskemiska studier, samt integrerad strukturbiologi där exempelvis kryo-elektronmikroskopi och röntgendiffraktion vid synkrotronen MAX IV erbjuder kraftfulla komplement till NMR-spektroskopi.
Lunds universitet har sedan 2021 investerat betydande resurser i uppbyggnaden av ett specialdesignat NMR-laboratorium med modern NMR-instrumentering som inkluderar ett 800 MHz Bruker NEO-instrument med 4 kanaler och en 5 mm TCI Z-gradient CryoProbe med kylda förförstärkare för 1H, 13C, 15N och 2H, och en 600 MHz Bruker Avance NEO med 4 kanaler och en 5 mm QCI(P) Z-gradient CryoProbe 1H-19F/13C/15N/31P. En heltidsanställd forskningingenjör (facility manager) servar NMR-lab.
Vi söker nu kandidater kapabla att bedriva avancerad metodutveckling inom NMR-spektroskopi med inriktning mot biologiska makromolekylers struktur, dynamik och interaktioner, vilket kan inkludera utveckling av instrument såväl som pulssekvenser, teori och avancerad analys av NMR data.
Ämne
Biofysikalisk kemi med inriktning mot NMR-spektroskopi
Särskild ämnesbeskrivning
Kärnmagnetisk resonansspektroskopi (NMR, Nuclear Magnetic Resonance) inom biofysikalisk kemi inbegriper studier av biologiska makromolekylers struktur, dynamik och växelverkan med andra molekyler och större biomolekylära komplex. Ämnet innefattar utveckling av nya NMR-metoder, t.ex. pulssekvenser eller dataanalysmetoder.
Arbetsuppgifter
Anställning som biträdande lektor är en meriteringsanställning och syftar till att innehavaren ska utveckla sin självständighet som forskare och pedagog. I arbetsuppgifterna ingår huvudsakligen forskning och undervisning. Inom ramen för anställningen ska det ges möjlighet till fem veckors högskolepedagogisk utbildning.
Arbetsuppgifterna innefattar:
Behörighet
Behörig att anställas som biträdande universitetslektor är den som har avlagt doktorsexamen eller uppnått motsvarande vetenskaplig kompetens.
Främst bör den komma ifråga som har avlagt doktorsexamen eller har uppnått motsvarande kompetens högst sju år före ansökningstidens utgång. Även den som har avlagt doktorsexamen eller har uppnått motsvarande kompetens tidigare kan dock komma i fråga om det finns särskilda skäl. Med särskilda skäl avses ledighet på grund av sjukdom, föräldraledighet eller andra liknande omständigheter.
Bedömningsgrunder
Vid anställning som biträdande universitetslektor ska följande utgöra grund för bedömning av behörighet:
Övriga krav
Övriga meriter
Hänsyn kommer också att tas till hur den sökande genom sin erfarenhet och kompetens bedöms komplettera och stärka pågående forskning, grundutbildning och innovation inom institutionen samt bidra till dess framtida utveckling.
Om anställningen
Anställningen är tidsbegränsad till 6 år och avser heltid. Anställningen tidsbegränsas enligt 4 kap 12a § HF. Syftet med anställningen är att läraren ska ges möjlighet att utveckla sin självständighet som forskare och meritera sig såväl vetenskapligt som pedagogiskt för att uppfylla kraven på behörighet för en anställning som lektor.
Vi erbjuder
Lunds universitet är en statlig myndighet vilket innebär att du får särskilda förmåner, generös semester och en förmånlig tjänstepension.
Läs mer på universitetets webbplats om att vara anställd hos oss:
https://www.lu.se/om-universitetet/jobba-hos-oss.
Instruktioner för ansökan
Ansökan ska skrivas på engelska. Redovisa dina meriter enligt LTHs akademiska meritportfölj, se länk nedan. Ladda upp som PDF-filer i rekryteringssystemet. Läs mer här: http://www.lth.se/jobb/sokalararanstallning/
*****************************************************************
Befordran till universitetslektor i biofysikalisk kemi med inriktning mot NMR-spektroskopi
Den biträdande universitetslektorn kan under anställningsperioden ansöka om att bli befordrad till en fast anställning som universitetslektor. Bedömningen görs mot kraven nedan. Om dessa uppfylls och personen bedöms lämplig ska befordran ske. Ansökan får bara göras en gång.
Behörighet
Behörig att anställas som universitetslektor är den som har:
Bedömningsgrunder
Bedömningsgrunderna specificerar vad som ska beaktas och vilken nivå som ska uppnås, för att behörighetskraven ska anses uppfyllda. Följande bedömnings-grunder ska vara uppfyllda för anställning som universitetslektor:
Övriga krav
Anställningsform | Tidsbegränsad anställning |
---|---|
Anställningens omfattning | Heltid |
Tillträde | Snarast |
Löneform | Månadslön |
Antal lediga befattningar | 1 |
Sysselsättningsgrad | 100 % |
Ort | Lund |
Län | Skåne län |
Land | Sverige |
Referensnummer | PA2025/495 |
Kontakt |
|
Facklig företrädare |
|
Publicerat | 2025-02-13 |
Sista ansökningsdag | 2025-05-12 |