Lunds universitet grundades 1666 och rankas återkommande som ett av världens främsta lärosäten. Här finns omkring 47 000 studenter och mer än 8 800 medarbetare i Lund, Helsingborg och Malmö. Vi förenas i vår strävan att förstå, förklara och förbättra vår värld och människors villkor.
Lunds universitet välkomnar sökande med olika bakgrund och erfarenheter. Jämställdhet, lika villkor och mångfald är grundläggande principer för alla delar av vår verksamhet.
Doktorandarbetet kommer att utföras inom det Europeiska innovationsrådet finansierade projektet Bioinspired Singlet Fission Photon Multipliers (BioSinFin). Målet med BiosSinFin är att använda singlet-fission aktiva kromoforer och rödemitterande material i proteinställningar för att tillverka en beläggning för sensibilisering av Si solceller för att uppnå upp till ytterligare 5% omvandlingseffektivitet. Ett mål med detta doktorandprojekt kommer att vara att använda multidimensionell elektronisk spektroskopi för att utforska singlet-fission processer i olika molekyler i proteinställningar. Det andra målet är att studera triplettenergiöverföring mellan singlet-fission och rödemitterande material. Huvudsyftet är att identifiera de bästa för singlet fission och de bästa materialkombinationerna och arrangemangen i proteinställningarna för att uppnå den högsta effektivitetskonverteringen mellan absorption av högenergetiska fotoner och emission av det röda emitterande materialet.
Syntesen av de nödvändiga materialen, konjugeringen med proteinställningarna och stabiliseringen av proteinerna i polymerbeläggningarna kommer att utföras av våra samarbetspartners inom BioSinFin-konsortiet. Dessutom kommer våra spektroskopiska studier att stödjas av kvantkemiska beräkningar av teorikollegor i konsortiet.
Huvuduppgiften för en doktorand är att ägna sig åt sin forskarutbildning vilket innefattar såväl deltagande i forskningsprojekt som forskarutbildningskurser. I arbetsuppgifterna kan det även ingå medverkan i undervisning och annat institutionsarbete, dock max 20 % av arbetstiden.
Kandidaten kommer att behöva lära sig grundläggande teoretisk bakgrund och experimentell implementering av den tvådimensionella elektroniska spektroskopin (2DES). Genom att använda 2DES-tekniken kommer de systematiskt utvalda singlet-fission-molekylerna att studeras både i lösning och konjugerade till proteinställningarna. Dessutom kommer tidsupplösta absorptions- och emissionstekniker för nanosekund-mikrosekund att etableras och användas för att studera energiöverföring mellan singletfission och rödemitterande material i proteinställningar. Erhållna data kommer att analyseras med befintliga analysprogram. Huvudmålet är att förstå den singulära fissionsprocessen på en grundläggande nivå och identifiera material och för effektivast möjliga energiomvandling. Doktoranden förväntas sammanfatta alla erhållna resultat i forskningsartiklar och bidra till att sammanställa rapporter för BioSinFin-projektet.
Grundläggande behörighet till utbildning på forskarnivå har den som har
Kraven på särskild behörighet för Kemisk Fysik uppfyller den som har:
Övriga krav:
Urval till utbildning på forskarnivå sker efter bedömd förmåga att tillgodogöra sig forskarutbildningen. Bedömningen av förmågan sker främst utifrån studieresultaten på grundnivå och avancerad nivå. Följande beaktas:
Övriga meriter:
Hänsyn kommer också att tas till god samarbetsförmåga, driv och självständighet samt hur den sökande genom sin erfarenhet och kompetens bedöms ha den förmåga som behövs för att klara forskarutbildningen.
Endast den som är antagen till forskarutbildning får anställas som doktorand. Forskarutbildningen är fyra år vid heltidsstudier. Vid undervisning och annat institutionsarbete förlängs anställningen i motsvarande grad, dock längst till 5 år (dvs. max 20 %). Bestämmelser gällande anställning som doktorand finns i Högskoleförordningen (1993:100), 5 kap 1-7 §§.
Ansökan ska skrivas på engelska. Ansökan ska innehålla personligt brev med motivering till varför du är intresserad av anställningen och på vilket sätt forskningsprojektet matchar dina intressen och din utbildningsbakgrund. Ansökan ska även innehålla CV, examensbevis eller motsvarande samt övrigt som du önskar åberopa (kopior av betyg, uppgifter till referenser, rekommendationsbrev etc.).
Anställningsform | Tidsbegränsad anställning |
---|---|
Tillträde | 2025-09-15 eller enligt överenskommelse |
Löneform | Månadslön |
Antal lediga befattningar | 1 |
Sysselsättningsgrad | 100 |
Ort | Lund |
Län | Skåne län |
Land | Sverige |
Referensnummer | PA2025/2114 |
Kontakt |
|
Facklig företrädare |
|
Publicerat | 2025-07-04 |
Sista ansökningsdag | 2025-08-03 |