Lunds universitet, HT-fakulteterna, avdelningen för mänskliga rättigheter

Lunds universitet grundades 1666 och rankas återkommande som ett av världens främsta lärosäten. Här finns omkring 47 000 studenter och mer än 8 800 medarbetare i Lund, Helsingborg och Malmö. Vi förenas i vår strävan att förstå, förklara och förbättra vår värld och människors villkor.

Lunds universitet välkomnar sökande med olika bakgrund och erfarenheter. Jämställdhet, lika villkor och mångfald är grundläggande principer för alla delar av vår verksamhet.


Om utbildningen

Barn tillhör en utsatt grupp vid alla samhällskriser och katastrofer, men deras roll inom civilförsvar och krisberedskap är idag oklar, och det saknas systematisk kunskap om barns rättigheter i krisberedskap. Samtidigt befinner sig Sverige i en tid av omfattande förändringar inom totalförsvaret och krisberedskap, där nya satsningar görs för att stärka samhällets motståndskraft. Detta forskningsprojekt kommer undersöka hur barns rätt till både skydd och delaktighet hanteras i svensk krisberedskap. Projektet kommer bland annat genomföra intervjuer med skolungdomar för att undersöka hur barn upplever sin roll och sina rättigheter i samhällelig beredskap.  Projektet utgår från teorier om barns medborgarskap och kritiska beredskapsstudier och syftar till att ifrågasätta synen på barn som enbart passiva mottagare av hjälp. 

Information om forskningsprojektet Barns rättigheter och delaktighet i svensk krisberedskap – portal.research.lu.se

Information om forskarutbildning i ämnet mänskliga rättigheter – mrs.lu.se 

Information om forskarutbildningen vid Humanistiska och teologiska fakulteterna – ht.lu.se

Utbildningen bedrivs på plats i Lund.

Arbetsuppgifter

Forskarutbildning. Institutionstjänstgöring, såsom undervisning och administrativa uppgifter, kan förekomma. Omfattningen av denna tjänstgöring kan maximalt uppgå till 20 % av full arbetstid.

Behörighet

Behörighet för utbildning på forskarnivå i mänskliga rättigheter framgår av den allmänna studieplanen – ht.lu.se.

För den här doktorandplatsen krävs goda kunskaper i svenska språket.

Bedömningsgrund

Vid tillsättningen ska avseende främst fästas vid graden av förmåga att tillgodogöra sig utbildningen på forskarnivå. Denna bedöms utifrån kriterierna kvalitet, kvantitet, progression och relevans.

För den här doktorandplatsen beaktas särskilt erfarenhet av intervjuer och kvalitativa metoder, kunskap om barns rättigheter samt erfarenhet av arbete med civilförsvars- och beredskapsfrågor. 

Ansökan

Instruktioner för hur ansökan ska utformas finns i Anvisningar för ansökan till doktorandplats (pdf).

För den här doktorandplatsen föredrar vi att ansökan skrivs på svenska.

Till ansökan ska bifogas:

  • CV/meritförteckning
  • personligt brev
  • dokumentation av tidigare studier
  • dokumentation av språkkunskaper
  • uppsatser/examensarbeten
  • eventuella vetenskapliga publikationer
  • projektplan (max 1 500 ord).

OBS! Alla dokument ska laddas upp i ansökningssystemet i pdf-format.

Villkor

Tidsbegränsad anställning fyra år enligt 5 kap. 7 § HF.

Anställningsform Tidsbegränsad anställning
Tillträde 2026-09-01
Löneform Månadslön
Antal lediga befattningar 1
Sysselsättningsgrad 100
Ort Lund
Län Skåne län
Land Sverige
Referensnummer PA2026/102
Kontakt
  • Björn Lundberg, projektledare, https://www.ht.lu.se/kontakt/anstallda/
  • Eric Brandstedt, studierektor, https://www.ht.lu.se/kontakt/anstallda/
  • Kristina Arnrup Thorsbro, fakultetssekreterare, https://www.ht.lu.se/kontakt/anstallda/
Facklig företrädare
  • SACO:Saco-s-rådet vid Lunds universitet, 046-2229364
  • OFR/ST:Fackförbundet ST:s kansli, 046-2229362
Publicerat 2026-02-01
Sista ansökningsdag 2026-03-01
Logga in och sök jobbet

Dela länkar

Tillbaka till lediga jobb