Lunds universitet

Lunds universitet grundades 1666 och rankas återkommande som ett av världens främsta lärosäten. Här finns omkring 47 000 studenter och mer än 8 800 medarbetare i Lund, Helsingborg och Malmö. Vi förenas i vår strävan att förstå, förklara och förbättra vår värld och människors villkor.

Lunds universitet välkomnar sökande med olika bakgrund och erfarenheter. Jämställdhet, lika villkor och mångfald är grundläggande principer för alla delar av vår verksamhet.

Vi söker en lovande forskare som vill bedriva banbrytande forskning för anställning som biträdande universitetslektor i kulturgeografi med inriktning mot (Geo)AI, regional utveckling och samhällsplanering.

Vad vi erbjuder dig om du kommer till oss

Här har du som vill bli framtidens forskningsledare, med banbrytande projekt och forskningsidéer, chansen att börja som biträdande universitetslektor på Lunds universitet. Du får meritera dig under 4 år och kan sedan befordras till en tillsvidareanställning som universitetslektor.

Du får fem veckors högskolepedagogisk utbildning och ges möjlighet att lära dig svenska genom universitetets svenskundervisning för nya internationella medarbetare. Vi erbjuder dig stöd i flytten till Sverige. Har du familj kommer de att få nya kontakter och stöd genom Lunds International Citizen Hub.

Vetenskapsrådet, Sveriges största vetenskapliga finansiärer, kommer att utlysa en attraktiv finansiering för biträdande universitetslektorer med internationell bakgrund vid årsskiftet 2025/2026. Lunds universitet gör nu en gemensam satsning med syfte att hitta kandidater att nominera till Vetenskapsrådet i slutet av 2025.

Du kan läsa mer om Vetenskapsrådet här: https://www.vr.se/

Läs mer om universitetets gemensamma satsning: https://www.lunduniversity.lu.se/shape-future-research

Arbetsuppgifter

Som biträdande universitetslektor kommer du att få möjlighet att långsiktigt fokusera på de utmanande forskningsfrågor som du vill rikta in dig på. För att kunna meritera dig till universitetslektor behöver du också utveckla din undervisningskompetens, lära dig svenska för undervisningen, vara en god kollega och visa att du är bra på samverkan med det omgivande samhället. Du kommer också att delta i institutionens dagliga arbete och utveckling.

Institutionen för kulturgeografi och ekonomisk geografi har under en tid utvecklat forskning som tillämpar AI på olika samhällsutmaningar. Som en del av detta pågående arbete kommer den person som anställs att spela en nyckelroll i att driva och vidareutveckla dessa initiativ, med särskilt fokus på att tillämpa experimentella metoder och avancerad AI för att analysera och förstå komplexa samhällsfenomen. Forskningen kan kretsa kring användningen av (geo)AI för att kartlägga och analysera segregation i städer, med hjälp av satellitdata och annan geospatial teknik och registerdata. Arbetet kommer att omfatta både teoretiska och tillämpade aspekter och utforska hur AI kan användas för att generera nya insikter inom regional utveckling och samhällsplanering samt bidra till lösningar på utmaningar relaterade till ojämlikhet och hållbar stadsutveckling. Samarbeten med både svenska och internationella partners ger en unik möjlighet att delta i forskning av stor betydelse inom dessa områden.

Om du är den vi anställer kommer du att få möjlighet att samarbeta med ett brett spektrum av forskare vid institutionen, inklusive de som arbetar inom områdena urbangeografi, regional utveckling och GIS, bland andra. Detta samarbete kommer också att sträcka sig utanför institutionen och ansluta till forskargrupper inom matematik och datavetenskap vid Lunds universitet. Dessa tvärvetenskapliga partnerskap kommer att ge en rik miljö för att utbyta idéer och främja innovativ forskning, vilket leder till möjligheter att arbeta med projekt som överbryggar AI, samhällsvetenskap och rumslig analys.

Behörighet för anställning som biträdande universitetslektor

Du ska ha avlagt doktorsexamen inom kulturgeografi eller ha motsvarande vetenskaplig kompetens. I första hand kommer vi att prioritera de sökande som har avlagt doktorsexamen inom de senaste 5 åren, räknat från sista ansökningsdag för anställningen, om inte särskilda skäl föreligger. Med särskilda skäl avses normalt föräldraledighet och sjukskrivning (se 4 kap. 4 a § HF).

Krav – vad du måste ha för att kunna utföra arbetsuppgifterna

En av dina första arbetsuppgifter hoppas vi blir att driva ett innovativt forskningsprojekt som finansieras av Vetenskapsrådet i Sverige. Det är därför vi söker dig som:

Har en god förmåga att initiera, utveckla och genomföra forskning av hög kvalitet Har god pedagogisk förmåga Har aktuell erfarenhet från AI-relaterad forskning Har en forskningsplan för ett innovativt projekt inom forskning om urban ojämlikhet, regional utveckling och AI som du skickar in tillsammans med din ansökan Har dokumenterat goda ledaregenskaper, till exempel genom förtroendeuppdrag, ledarskapsutbildningar och bedömd ledarskapsförmåga som kan verifieras genom referenstagning Har en stark kvantitativ bakgrund, företrädesvis inom maskininlärning eller (Geo) AI Har god kommunikativ förmåga Har mycket god nivå på engelska i tal och skrift Har en internationell anställning inom forskningsfältet eller närliggande fält, och inte har fått lön eller stipendium från Sverige sedan 31 december 2021.

Meriterande – det som vi gärna ser att du också har

Vi vill gärna att du ska trivas hos oss och kunna göra det bästa av din tid på Institutionen för kulturgeografi och ekonomisk geografi. Därför ser vi gärna att du också kan visa att du:

Bidrar på ett positivt sätt till arbetsmiljön Har eller har haft en postdoktoranställning Har fått beviljade forskningsmedel från finansiärer utanför Sverige.

Befordran – det som krävs för att du ska kunna befordras till universitetslektor  

En biträdande universitetslektor kan efter ansökan befordras till en tillsvidareanställning som universitetslektor om hen är kvalificerad för tjänsten och bedöms vara lämplig i en bedömning av ansökan i enlighet med de behörighets- och bedömningskriterier som fastställts av fakulteten för befordran till universitetslektor och som anges i platsannonsen/personspecifikationen. Det är viktigt att du vet att du bara kan ansöka om att bli befordrad en gång. Ansökan ska skickas till Samhällsvetenskapliga fakulteten senast sex månader innan anställningens slut. Behörighet och lämplighet för sådan anställning bedöms vid en prövning av vetenskaplig och pedagogisk progression under anställningstiden, med betoning på följande kriterier:

Väl vitsordad vetenskaplig skicklighet. Detta innefattar en dokumenterad god nivå som forskare. Särskild vikt kommer att läggas vid internationell publicering inom det kulturgeografiska forskningsfältet, samt dokumenterad förmåga att formulera forskningsansökningar för externa medel Väl vitsordad pedagogisk skicklighet. Särskild vikt kommer att läggas vid dokumenterad förmåga att kunna bedriva undervisning och handledning på olika nivåer och att kvalitet och bredd i undervisningskompetensen utvecklats över tiden. Pedagogiska kurser i den omfattningen som behövs för behörighet som lektor krävs Progression i det akademiska ledarskapet genom ökad förmåga att utveckla, leda och genomföra utbildning och forskning och/eller visat engagemang/ledarskap för institutionsgemensamma uppgifter God förmåga att samverka med det omgivande samhället och att informera om forskning och utvecklingsarbete Vid prövning till lektor kommer lika stor vikt läggas vid pedagogisk som vetenskaplig skicklighet.

Ansökan

Ansökan ska göras elektroniskt via Lunds universitets ansökningsportal senast 2025-08-20. Den sökande ansvarar för att ansökan är komplett, i enlighet med utlysningstext och instruktioner, och att den är universitetet tillhanda senast sista ansökningsdag via rekryteringsportalen.

Ansökan ska innehålla:

(a) ett personligt brev

(b) CV, inklusive intyg/betyg

(c) en skriftlig redogörelse för den sökandes forsknings- och undervisningskompetens (se anvisningar för meritportfölj)

(d) de forskningspublikationer som den sökande åberopar (högst tre)

(e) en forskningsplan som anger vilken forskning den sökande avser att ägna sig åt under anställningstiden som biträdande universitetslektor. Planen får omfatta högst 2000 ord inklusive referenser, Times New Roman 11 punkter. 

Tillsättningsförfarande

I rekryteringsprocessen kan det bli aktuellt med provföreläsningar, intervjuer och referenstagning. Under intervjuerna ges de sökande möjlighet att beskriva och utveckla sin egen syn på ämnet samt eventuellt kommande roll på institutionen. Det är viktigt att den sökande anger referenspersoner som kan belysa dennes yrkesskicklighet liksom egenskaper som är av betydelse för anställningen t.ex. samarbetsförmåga, ledningsförmåga liksom förmåga att skapa engagemang, delaktighet och en positiv utveckling för verksamheten.

Anställningsform

Tillträdesdatum för denna tjänst är 2026-02-02. Anställningen är tidsbegränsad, 4 år, enligt 4 kap 12a högskoleförordningen, med möjlighet till befordran till en tillsvidareanställning som universitetslektor.

Anställningsform Tidsbegränsad anställning
Anställningens omfattning Heltid
Tillträde 2 februari 2026
Löneform Månadslön
Antal lediga befattningar 1
Sysselsättningsgrad 100%
Ort Lund
Län Skåne län
Land Sverige
Referensnummer PA2025/1942
Kontakt
  • Ola Hall, Prefekt, 046-2228409, ola.hall@keg.lu.se
  • Natalie Nyman, HR-partner, 046-2226897, natalie.nyman@sam.lu.se
Facklig företrädare
  • OFR/ST:Fackförbundet ST:s kansli, 046-2229362, st@st.lu.se
  • SACO:Saco-s-rådet vid Lunds universitet, kansli@saco-s.lu.se, kansli@saco-s.lu.se
  • SEKO: Seko Civil, 046-2229366, sekocivil@seko.lu.se
Publicerat 2025-06-11
Sista ansökningsdag 2025-08-20
Logga in och sök jobbet

Dela länkar

Tillbaka till lediga jobb