Lunds universitet grundades 1666 och rankas återkommande som ett av världens främsta lärosäten. Här finns omkring 47 000 studenter och mer än 8 800 medarbetare i Lund, Helsingborg och Malmö. Vi förenas i vår strävan att förstå, förklara och förbättra vår värld och människors villkor.
Lunds universitet välkomnar sökande med olika bakgrund och erfarenheter. Jämställdhet, lika villkor och mångfald är grundläggande principer för alla delar av vår verksamhet.
Forskargruppen arbetar med ultrasnabb spektroskopi för att studera ljusinducerade processer i material.
De huvudsakliga arbetsuppgifterna är att genomföra ultrasnabba laserspektroskopistudier av ljusabsorberande material med särskilt fokus på kirala material. 50 % av arbetet kommer att utföras vid MAX PEEM-strålröret och innefattar användarstöd.
Hänsyn kommer också att tas till god samarbetsförmåga, driv och självständighet samt hur den sökande genom sin erfarenhet och kompetens bedöms komplettera och stärka pågående forskning inom institutionen samt bidra till dess framtida utveckling.
Tillsvidareanställning med start den 1 februari 2026. Heltid.
Ansökan ska skrivas på engelska och innehålla:
| Anställningsform | Tillsvidareanställning |
|---|---|
| Anställningens omfattning | Heltid |
| Tillträde | 2026-02-01 |
| Löneform | Månadslön |
| Antal lediga befattningar | 1 |
| Sysselsättningsgrad | 100 |
| Ort | Lund |
| Län | Skåne län |
| Land | Sverige |
| Referensnummer | PA2025/3610 |
| Kontakt |
|
| Facklig företrädare |
|
| Publicerat | 2026-01-02 |
| Sista ansökningsdag | 2026-01-16 |