Medicinska fakulteten, Institutionen för experimentell medicinsk vetenskap

Lunds universitet grundades 1666 och rankas återkommande som ett av världens främsta lärosäten. Här finns omkring 47 000 studenter och mer än 8 800 medarbetare i Lund, Helsingborg och Malmö. Vi förenas i vår strävan att förstå, förklara och förbättra vår värld och människors villkor.

Lunds universitet välkomnar sökande med olika bakgrund och erfarenheter. Jämställdhet, lika villkor och mångfald är grundläggande principer för alla delar av vår verksamhet.

Beskrivning av arbetsplatsen

Arbetet i Glia-Immune Interactions-laboratoriet är centrerat kring glia-lymfatiska (glymfatiska) systemet, vilket är ett rengöringssystem för lösta ämnen och proteiner i hjärnan, och dess roll i CNS-sjukdomar. Störning av systemet vid sjukdom och åldrande kan öka benägenheten för utveckling av neurodegenerativa sjukdomar, eller kan förvärra patologi i neurodegenerativa sjukdomar.

Målet med arbetet i vårt laboratorium är att få en djupare förståelse för det glymfatiska systemet samt dess roll i neurodegenerativa sjukdomar. Labbet använder sig av djurmodeller för sjukdomar och in vivo-avbildningar för att studera det glymfatiska systemet i hälsa och sjukdom. Forskningen är mycket translationell och använder modeller som är relevanta för mänskliga sjukdomar.

Gruppledaren, Dr Iben Lundgaard, leder sitt labb i framkant inom glymfatisk forskning och är mottagare av flertalet anslag, bland annat Wallenberg startpaket (15 MSEK), startpaket från Vetenskapsrådet (6 MSEK) och Swedish Foundation Starting Grant (18 MSEK) från Olle Engkvists Stiftelse. Lundgaardlaboratoriet har starka band med utmärkande och framstående samarbetspartner i Lund, Köpenhamn och USA.

Verksamheten är lokaliserad på Biomedicinskt centrum i Lund. Inom forskargruppen värnar vi om en god arbetsmiljö med respekt och omtanke i våra relationer med varandra. Vi arbetar ständigt för att skapa förutsättningar för arbetsglädje, utveckling och delaktighet för samtliga gruppmedlemmar. Gruppen är internationell och tar regelbundet emot gästforskare samt mastersstudenter.

Vi erbjuder

Lunds universitet är en statlig myndighet vilket innebär att du får särskilda förmåner, generös semester och en förmånlig tjänstepension. Vi har även ett flextidsavtal som skapar goda förutsättningar för balans mellan arbete och fritid.

Läs mer på universitetets webbplats om att vara anställd vid Lunds universitet Jobba hos oss

Arbetsuppgifter och ansvarsområden

Arbetsuppgifterna inkluderar att utföra försök på olika djurmodeller (i huvudsak grisar) för neurosjukdomar och undersöka rollen och rörelsen av cerebrospinalvätska i dessa sjukdomar. I detta ingår det bland annat att utföra kirurgiska ingrepp på grisar och glymfatiska försök på möss. Vidare ska du arbeta med avbildningar med hjälp av olika mikroskopimetoder som ’light sheet’ mikroskopi och analyser i 3D mjukvaror som exempelvis Imaris. Du förväntas vara pådrivande i utvecklingen av försöken till att studera cerebrospinalvätskerörelsen i djurmodeller. Du behöver också vara engagerad i att identifiera och söka externa anslag. Andra arbetsuppgifter inom forskargruppen kan också bli aktuella.

 

 

Kvalifikationer

För anställningen krävs:

  • Godkänd doktorsavhandling
  • Akademisk bakgrund inom neurovetenskap
  • Erfarenhet av in vivo arbete inklusive kirurgi
  • Utmärkt kommunikationsförmåga på engelska
  • Ingående kännedom om det glymfatiska systemet

Meriterande för anställningen är:

  • En stark publikationslista med dokumenterad erfarenhet av kirurgi
  • Erfarenhet av flera olika relevanta avbildningsmetoder
  • Forskningserfarenhet direkt relaterat till det glymfatiska systemet anses särskilt meriterande
  • Internationell erfarenhet anses meriterande

Övrigt

Vi söker nu en biträdande forskare inom neurovetenskap. Anställningen är en allmän visstidsanställning på heltid under 2 år. Önskat tillträdesdatum är 2022-09-20, eller enligt överenskommelse.

Hur du ansöker

Ansökan ska innehålla ett personligt brev där du beskriver hur du uppfyller eftersökta kvalifikationer, ett CV samt examensbevis.

Universitetet tillämpar individuell lönesättning. Ange gärna löneanspråk i din ansökan.

Om Lunds universitet

Anställningsform Tidsbegränsad anställning
Anställningens omfattning Heltid
Tillträde 2022-09-20
Löneform Månadslön
Antal lediga befattningar 1
Sysselsättningsgrad 100
Ort Lund
Län Skåne län
Land Sverige
Referensnummer PA2022/2687
Kontakt
  • Herbert Floria, 046-2220696
  • Iben Lundgaard, 046-2220000
Facklig företrädare
  • OFR/ST:Fackförbundet ST:s kansli, 046-2229362
  • SACO:Saco-s-rådet vid Lunds universitet, 046-2229364
  • SEKO: Seko Civil, 046-2229366
Publicerat 2022-08-15
Sista ansökningsdag 2022-08-29

Tillbaka till lediga jobb