Denna annons är inte tillgänglig!
Lunds universitet grundades 1666 och rankas återkommande som ett av världens främsta lärosäten. Här finns omkring 47 000 studenter och mer än 8 800 medarbetare i Lund, Helsingborg och Malmö. Vi förenas i vår strävan att förstå, förklara och förbättra vår värld och människors villkor.
Lunds universitet välkomnar sökande med olika bakgrund och erfarenheter. Jämställdhet, lika villkor och mångfald är grundläggande principer för alla delar av vår verksamhet.
Avdelningen för Samlingar omfattar fyra verksamhetsområden: Handskrifter och specialsamlingar, Förvärv, Metadata och katalogisering, E-media. Avdelningen består av ca.50 medarbetare. Anställningen är knuten till verksamhetsområdet Handskrifter och specialsamlingar.
Enligt 5 kap 10 § HF kan bara den som är antagen till utbildning på grundnivå eller avancerad nivå anställas som amanuens.
Du kommer att arbeta i universitetsbibliotekets övervakade läsesal, Specialläsesalen. Du kommer att ge service åt våra besökare i läsesalen och informera om samt övervaka hantering av materialet.
Du studerar biblioteks- och informationsvetenskap på avancerad nivå eller annan likvärdig utbildning. Arbete med arkivmaterial är meriterande. Vi förutsätter att du är serviceinriktad och att du behärskar svenska och engelska i tal och skrift. Vi söker dig som har god samarbetsförmåga och som samtidigt är självgående och kvalitetsmedveten. Stor vikt kommer att läggas vid personlig lämplighet.
Universitetet tillämpar individuell lönesättning. Ange gärna löneanspråk i din ansökan.
Anställningsform | Tidsbegränsad anställning |
---|---|
Anställningens omfattning | Deltid |
Tillträde | Efter överenskommelse |
Löneform | Månadslön |
Antal lediga befattningar | 1 |
Sysselsättningsgrad | 25 |
Ort | Lund |
Län | Skåne län |
Land | Sverige |
Referensnummer | PA2019/1232 |
Kontakt |
|
Facklig företrädare |
|
Publicerat | 2019-04-02 |
Sista ansökningsdag | 2019-04-23 23:59:59 |