Denna annons är inte tillgänglig!
Lunds universitet grundades 1666 och rankas återkommande som ett av världens främsta lärosäten. Här finns omkring 47 000 studenter och mer än 8 800 medarbetare i Lund, Helsingborg och Malmö. Vi förenas i vår strävan att förstå, förklara och förbättra vår värld och människors villkor.
Lunds universitet välkomnar sökande med olika bakgrund och erfarenheter. Jämställdhet, lika villkor och mångfald är grundläggande principer för alla delar av vår verksamhet.
Beskrivning av arbetsplatsen
Forskargruppen Galektiner vid institutionen för Laboratoriemedicin inom Medicinska fakulteten, bedriver idag forskning inom galektiner och ligger i framkant inom sitt område.
Forskargruppen arbetar just nu med projektet Utveckling av galektinhämmare som läkemedel, som är ett lokalt, nationellt och internationellt samarbete med grupper vid bl.a. andra fakulteter vid Lunds universitet, Göteborgs Universitet, Köpenhamns universitet och Inst Curie i Paris.
Forskargruppen Galektiner, fibros och cancer inkluderar 2 medarbetare och tillhör avdelningen Mikrobiologi, immunologi och glykobiologi. Avdelningen leds av prof Gabriela Godaly. Vi söker nu en driven och erfaren forskare inom glycobiologi, med speciell inriktning på galektiner som stöd i projektet. Gruppen är internationell och omfattar samarbetspartners inom forskning, administration och teknik.
Som arbetsplats värnar vi om en god arbetsmiljö med respekt och omtanke i våra relationer med varandra.
Vi erbjuder
Lunds universitet är en statlig myndighet vilket innebär att du får särskilda förmåner, generös semester och en förmånlig tjänstepension. Vi har även ett flextidsavtal som skapar goda förutsättningar för balans mellan arbete och fritid.
Läs mer på universitetets webbplats om att vara anställd vid Lunds universitet, Jobba hos oss
Arbetsuppgifter och ansvarsområden
Forskningsuppgiften består i att du självständigt, under ledning av projektledaren, genomföra en analys av galektiners funktion och karakteriserar potentiella galektinhämmare. I analysen ingår att överse produktion av galektiner, mätning av bindnings affiniteter med hjälp av fluorescens polarisation, och matematisk analys av resultaten. Arbetsuppgifterna består även av att följa litteraturen i fältet, författa vetenskapliga rapporter och koordinera de olika samarbetena.
Du kommer även att publicera artiklar i vetenskapliga tidskrifter, bidra till konferenser samt bistå i övriga arbetsuppgifter i det ovannämnda forskningsprojektet.
Kvalifikationer
Krav för anställningen är:
Meriterande för anställningen är:
Vid utvärderingen kommer forskningsprofil, erfarenhet och kunskap att beaktas.
Övrigt
Anställningen är tidsbegränsad under 2 år med omfattningen 10 procent av heltid med tillsättning 2022-06-01 eller enligt överenskommelse.
Så här söker du
Anställningen söks via universitetets rekryteringssystem. Ansökan ska innehålla ett personligt brev där du beskriver hur du uppfyller kvalifikationskraven samt varför du är intresserad av anställningen. Ansökan ska även innehålla CV, inklusive publikationslista, en generell beskrivning av tidigare forskningsarbete och övrigt som du önskar åberopa (kopior av examensbevis, betyg, uppgifter till referenser, rekommendationsbrev etc.)
Universitetet tillämpar individuell lönesättning. Ange gärna löneanspråk i din ansökan.
Anställningsform | Tidsbegränsad anställning |
---|---|
Anställningens omfattning | Deltid |
Tillträde | 2022-06-01 eller enligt överenskommelse |
Löneform | Månadslön |
Antal lediga befattningar | 1 |
Sysselsättningsgrad | 10 |
Ort | Lund |
Län | Skåne län |
Land | Sverige |
Referensnummer | PA2022/1267 |
Kontakt |
|
Facklig företrädare |
|
Publicerat | 2022-04-11 |
Sista ansökningsdag | 2022-04-25 |