Denna annons är inte längre tillgänglig!
Lunds universitet grundades 1666 och rankas återkommande som ett av världens 100 främsta lärosäten. Här finns cirka 46 000 studenter och mer än 8 000 medarbetare i Lund, Helsingborg och Malmö. Vi förenas i vår strävan att förstå, förklara och förbättra vår värld och människors villkor.
Lunds universitet välkomnar sökande med olika bakgrund och erfarenheter. Jämställdhet, lika villkor och mångfald är grundläggande principer för alla delar av vår verksamhet.
Arbetsuppgifter
Amanuensen kommer att assistera med att installera ett versionshanteringssystem, GIT-lab för källkoden till vegetationsmodellen, LPJ-GUESS på en server. Dessutom så skall medarbetaren installera nödvändig programvara på denna server. GIT-lab ska konfigureras så att den fungerar dels som ett versionshanteringssystem samt ett ärendehanteringssystem och en digital community för den bredare användarbasen av LPJ-GUESS. Arbetet ska utföras så att det går att återskapa det medarbetaren har gjort genom skript (bash).
Kvalifikationer
Behörig att anställas som amanuens är den som är antagen till utbildning på grund- eller avancerad nivå vid naturvetenskapliga fakulteten. Examen får ej vara uttagen.
Krav för anställningen är:
Meriterande för anställningen är:
Övrigt
Anställningen är tidsbegränsad under perioden 20230220-20230611 och avser omfattning 25%.
Anställningen får inte påverka amanuensens studier negativt. Bestämmelser gällande utbildningsanställning som amanuens finns i Högskoleförordningen (SFS 2017:284), 5 kap 8-12 §§.
Så här söker du
Ansökan ska innehålla
Välkommen med din ansökan!
Anställningsform | Tidsbegränsad anställning |
---|---|
Anställningens omfattning | Deltid |
Tillträde | 2023-02-27, varaktighet 16 veckor |
Löneform | Månadslön |
Antal lediga befattningar | 1 |
Sysselsättningsgrad | 25 |
Ort | Lund |
Län | Skåne län |
Land | Sverige |
Referensnummer | PA2023/220 |
Kontakt |
|
Facklig företrädare |
|
Publicerat | 2023-01-23 |
Sista ansökningsdag | 2023-02-13 |