Lunds universitet grundades 1666 och rankas återkommande som ett av världens främsta lärosäten. Här finns omkring 47 000 studenter och mer än 8 800 medarbetare i Lund, Helsingborg och Malmö. Vi förenas i vår strävan att förstå, förklara och förbättra vår värld och människors villkor.
Lunds universitet välkomnar sökande med olika bakgrund och erfarenheter. Jämställdhet, lika villkor och mångfald är grundläggande principer för alla delar av vår verksamhet.
Beskrivning av ämnet
Växter har en fantastisk förmåga att reagera på miljöutmaningar genom intracellulär reglering av sina funktioner. Medan mycket fokus har legat på rollerna hos gener som kodar för proteiner, är växtgenomerna enorma och innehåller till stor del icke-kodande DNA med oklara funktionella roller för cellerna. Vår tidigare forskning har visat hur växternas icke-kodande genom bidrar till cellulära motståndskraftsmekanismer genom produktion av icke-kodande RNA-molekyler eller genom kromatinsignaturer som korrelerar med ncRNA-produktion.
Vi söker en forskare som är entusiastisk över mekanistisk växtmolekylärbiologi inom detta område. Specifikt för att ta itu med frågan om hur kromatinsignaturer kopplade till ncRNA-produktion kan hämma geninduktion (DOI: 10.1016/j.tplants.2020.03.005 , DOI: 10.1371/journal.pgen.1007969). Som utgångspunkt har vi mutanter som stör denna mekanism för vidare forskning. Dessutom är en viktig aspekt av detta projekt metoder för ”Epigenome Engineering”. Dessa bygger på riktad rekrytering av histonmodifierande enzymer till platser där genrepression genom kromatinsignalering av icke-kodande fungerar.
Här kommer vi att använda NGS-kromatinmetoder (t.ex. ChIP-seq, CUT&Tag, CUT&Run) för att analysera genomomfattande såväl som riktade effekter av lokusspecifik epigenomteknik. En stark kunskap om kromatinbiologi, på bänken såväl som på datorn för dataanalys av Next-Generation Sequencing, kommer att vara till stor hjälp för projektets slutförande. Forskningsaktiviteterna i laboratoriet inkluderar också RNA-biologi, denna position fokuserar på forskningsområdet växtepigenetik (inklusive epigenomisk dataanalys). Targeted Epigenome Engineering är ett relativt nytt forskningsområde, så utbildning inom detta område lovar framtida möjligheter. Internationella forskningsbesök på samarbetande laboratorier är en möjlighet för att stärka forskarens internationella nätverk. Det kommer att finnas en blandning av deltaganden: 1.) i pågående aktiviteter där slutförandet är relativt nära, och 2.) i initiativ med stor frihet att driva utvecklingen självständigt.
Krav för anställningen
Detaljerad beskrivning av arbetsuppgifterna:
Kvalifikationskrav
Sökande måste ha:
Bedömningskriterier och andra kvalifikationer
Detta är en karriärutvecklingstjänst som främst är inriktad på forskning.
Särskild vikt kommer att läggas vid forskningsfärdigheter inom ämnet.
Vid tillsättning av denna forskaranställning ska följande kriterier utgöra bedömningsgrunder:
Ytterligare bedömningskriterier:
Hänsyn kommer också att tas till god samarbetsförmåga, driv och självständighet samt hur den sökande genom sin erfarenhet och kompetens bedöms komplettera och stärka pågående forskning inom institutionen samt bidra till dess framtida utveckling.
Villkor mm
Detta är en visstidsanställning på heltid i högst 1 år. Start så snart som möjligt.
Kontaktperson: Sebastian Marquardt (andreas_sebastian.marquardt@biol.lu.se).
Instruktioner för ansökan
Ansökan ska skrivas på engelska och innehålla:
Anställningsform | Särskild visstidsanställning |
---|---|
Anställningens omfattning | Heltid |
Tillträde | Snarast |
Löneform | Månadslön |
Antal lediga befattningar | 1 |
Sysselsättningsgrad | 100 |
Ort | Lund |
Län | Skåne län |
Land | Sverige |
Referensnummer | PA2025/1946 |
Kontakt |
|
Facklig företrädare |
|
Publicerat | 2025-06-17 |
Sista ansökningsdag | 2025-07-01 |