Lunds universitet grundades 1666 och rankas återkommande som ett av världens främsta lärosäten. Här finns omkring 47 000 studenter och mer än 8 800 medarbetare i Lund, Helsingborg och Malmö. Vi förenas i vår strävan att förstå, förklara och förbättra vår värld och människors villkor.
Lunds universitet välkomnar sökande med olika bakgrund och erfarenheter. Jämställdhet, lika villkor och mångfald är grundläggande principer för alla delar av vår verksamhet.
Forskargruppen Molekylär neuroanatomi vid institutionen för Experimentell Medicinsk vetenskap inom Medicinska fakulteten bedriver forskning inom molekylär och funktionell neuroanatomi med fokus på att öka den spatiala precisionen för behandlingsmetoder såsom djup hjärnstimulering (DBS) och för att ta reda på underliggande neurobiologiska mekanismer i neurodegenerativa sjukdomar som omfattar psykiatriska symptom så att dessa kan ges bättre behandling. Vårt primära fokus är depression, ångest, och apati i Parkinsons sjukdom. Vi är en del av det strategiska forskningsområdet MultiPark.
Här kan du läsa mer om vår spännande forskning https://www.multipark.lu.se/molecular-neuroanatomy
Forskargruppen leds av Åsa Mackenzie.
Som arbetsplats värnar vi om en god arbetsmiljö med respekt och omtanke i våra relationer med varandra och lägger stor vikt vid olika typer av samarbeten.
Här kan du läsa mer om institutionen:
Lunds universitet är en statlig myndighet vilket innebär att du får särskilda förmåner, generös semester och en förmånlig tjänstepension. Vi har även ett flextidsavtal som skapar goda förutsättningar för balans mellan arbete och fritid.
Läs mer på universitetets webbplats om att vara anställd hos oss Jobba hos oss
Vår forskargrupp jobbar med att utröna neurobiologin bakom psykiatriska symptom i neurodegenerativa sjukdomar, främst Parkinsons sjukdom, med fokus på emotioner, inklusive depression. Den subtalamiska kärnan, som reglerar motorik, kognition och emotioner, uppvisar patologi i Parkinsons sjukdom, och är ett viktigt målområde för behandling av motoriska symptom med Djup hjärnstimulering (DBS) i Parkinsons sjukdom. Vårt mål är att ta reda på hur den subtalamiska kärnan fungerar i normaltillståndet och i parkinsonmodeller, för att ta reda på vad som går fel i Parkinsons sjukdom, samt hur parkinsonsymptom bättre kan behandlas med precisionsstimuleringar, såsom DBS. Vi är särskilt intresserade av den neuropsykiatriska symptombilden i Parkinsons sjukdom och att utveckla bättre behandling.
För att erhålla hög anatomisk selektivitet använder vi oss av transgena möss med fokus på Cre-Lox-systemet, och specifika promotorer såväl som virala vektorer för t ex optogenetisk kontroll av nervcellsaktivitet samt modeller av Parkinsons sjukdom. Detta postdokprojekt kommer undersöka hur olika sammansättningar av nervceller i det aktuella hjärnområdet svarar på olika typer av stimuleringar, hur detta påverkar beteende och signalering i nervcellskretsar. Genom att jämföra spatialt selektiv signalering, genom t ex optogenetik, med den kliniska behandlingsmetoden DBS, är målet att identifiera de optimala nervcellerna att stimulera terapeutiskt för att lindra icke-motoriska symptom, såsom depression.
Som postdoktor inom området molekylär neuroanatomi med inriktning på neurobiologiska stimuleringsstrategier för behandling av Parkinsons sjukdom ansvarar du för att utforma, utföra projektet, producera data, analysera och i skrift och muntligt rapportera vetenskapliga projekt, i samarbete med forskargruppledaren och medlemmar i gruppen. I dina arbetsuppgifter ingår försöksdjurshantering inklusive genotypning, stereotaktisk hjärnkirurgi, beteendetester, optogenetik och/eller kemo-genetik (DREADDS). Du kommer även använda histologiska och molekylärbiologiska metoder och mikroskopering.
Projektet är del av ett större forskningsområde och även kan inkludera administrativt arbete och samverkan med andra discipliner och forskargrupper. Även andra förekommande arbetsuppgifter inom forskargruppen kan bli aktuella så som involvering i andra projekt i forskargruppen, administration, konferensresor, presentationer av forskning och handledning av studenter.
Vi söker nu en driven och kunskapstörstande postdoktor för arbete med att ta reda på kopplingen mellan specifika nervceller inom och närliggande den subtalamiska kärnan (en viktig målregion för DBS i bl a Parkinsons sjukdom) och beteende som är relevant för belöning, aversion, och motivation.
Krav för anställningen är:
Anställningen kräver att du har en doktorsexamen inom medicinsk, biomedicinsk, biologisk vetenskap eller motsvarande och med inriktning mot neurobiologi eller neurovetenskap.
Laborativ kunskap och erfarenhet som krävs är:
Stor vikt kommer att läggas vid hur den sökande genom sin erfarenhet och kompetens bedöms ha den förmåga som behövs för att klara att bedriva postdoktoralt arbete.
Meriterande för anställningen är:
Personliga kompetenser som är meriterande är erfarenhet av handledning av doktorander och/eller studenter.
Laborativa färdigheter som är meriterande är transcriptomics och bioinformatik.
Anställningen som Postdoktor är visstidsanställning under två år på 100% med startdatum 1 oktober 2025 eller enligt överenskommelse.
Anställningen som postdoktor söks via universitetets rekryteringssystem. Ansökan ska innehålla personligt brev med motivering till varför du är intresserad av anställningen och du ska beskriva på vilket sätt anställningen och kravprofilen matchar dina egna meriter. Du ska redogöra för hur du uppfyller kravprofilen. Ansökan ska innehålla CV, examensbevis (doktorsexamen) och bevis på genomgången högskoleutbildning (med betyg). Du bör lämna kontaktuppgifter på 2-3 referenspersoner (inklusive tidigare handledare/chefer).
Anställningsform | Tidsbegränsad anställning |
---|---|
Anställningens omfattning | Heltid |
Tillträde | 2025-10-01 |
Löneform | Månadslön |
Antal lediga befattningar | 1 |
Sysselsättningsgrad | 100 |
Ort | Lund |
Län | Skåne län |
Land | Sverige |
Referensnummer | PA2025/2042 |
Kontakt |
|
Facklig företrädare |
|
Publicerat | 2025-06-18 |
Sista ansökningsdag | 2025-08-19 |