Lund University, Faculty of Engineering, LTH, Department of Physics

Lunds universitet grundades 1666 och rankas återkommande som ett av världens främsta lärosäten. Här finns omkring 47 000 studenter och mer än 8 800 medarbetare i Lund, Helsingborg och Malmö. Vi förenas i vår strävan att förstå, förklara och förbättra vår värld och människors villkor.

Lunds universitet välkomnar sökande med olika bakgrund och erfarenheter. Jämställdhet, lika villkor och mångfald är grundläggande principer för alla delar av vår verksamhet.

Beskrivning av arbetsplatsen 

Tjänsten är knuten till avdelningen för fasta tillståndets fysik vid fysiska institutionen, en avdelning med cirka 100 medarbetare där omfattande forskning bedrivs centrerad kring olika aspekter av nanofysik, alltifrån materialvetenskap till bio- och kvantfysik till olika tillämpningar. Avdelningen är en central del av NanoLund, som är Lunds universitets stora tvärvetenskapliga forskningscenter kring nanovetenskap och nanoteknik. Till avdelningen hör Lund Nano Lab, en central och gemensam facilitet för framställning av material och komponenter på nanoskalan. Avdelningen har även ett starkt engagemang i grundutbildningen, inte minst inom civilingenjörsprogrammet “Teknisk Nanovetenskap” vid LTH.

Vi erbjuder

Lunds universitet är en statlig myndighet vilket innebär att du får särskilda förmåner, generös semester och en förmånlig tjänstepension.

Läs mer på universitetets webbplats om att vara anställd hos oss Jobba hos oss

Arbetsuppgifter

Arbetsuppgifterna innebär laboratoriearbete inom området biofysik, med fokus på undersökningen av interaktionerna mellan levande celler och nanostrukturer i samband med celltransfektioner. Det aktuella projektet är inriktat på nanoelektroporation. Processen kräver en god tätning mellan cellmembranet och nanostrukturerna, vilket är beroende av cellernas förmåga att fästa vid substratet. I detta projekt kommer olika nanostrukturerade substrat att tillverkas vid Lund Nano Lab. Cellfästning och cellmotilitet på de olika substraten kommer att undersökas med hjälp av fasholografisk mikroskopi och korreleras med transfektionseffektiviteten, som bedöms med hjälp av flödescytometri.

Kvalifikationer

För anställningen krävs:

  • kandidatexamen, masterexamen eller motsvarande inom området nanoteknologi
  • mycket goda kunskaper i engelska, både i tal och skrift
  • god samarbetsförmåga
  • god förmåga av att arbeta självständigt

Meriterande:

  • kunskap om det specifika ämnet för projektet
  • erfarenhet av cellodling och celltransfektion 
  • erfarenhet av nanofabrikation i renrum, flödescytometri och fasholografisk mikroskopi

Övrigt

Anställningen är en särskild visstidsanställning under 6 månader på 100 procent med startdatum den 1 mars 2024.

Så här söker du

Ansökan ska innehålla CV och personligt brev med motivering till varför du är intresserad av anställningen och på vilket sätt anställningen matchar dina meriter. Ansökan bör även innehålla examensbevis eller motsvarande samt övrigt som du önskar åberopa (kopior av betyg, uppgifter till referenser, rekommendationsbrev etc)”.

Välkommen med din ansökan!

Anställningsform Särskild visstidsanställning
Anställningens omfattning Heltid/Deltid
Tillträde Enligt överenskommelse
Löneform Månadslön
Antal lediga befattningar 1
Sysselsättningsgrad 100
Ort Lund
Län Skåne län
Land Sverige
Referensnummer PA2023/4013
Kontakt
  • Christelle Prinz, rekryterande chef, 046-2224796
  • Emmy Heidenblad, HR-partner, 046-2229294
Facklig företrädare
  • OFR/ST:Fackförbundet ST:s kansli, 046-2229362
  • SACO:Saco-s-rådet vid Lunds universitet, kansli@saco-s.lu.se
  • SEKO: Seko Civil, 046-2229366
Publicerat 2024-01-02
Sista ansökningsdag 2024-01-16

Tillbaka till lediga jobb